Jak vybírat termostat

Pro někoho, kdo vyrůstá ve světě počítačů a je jen málokterá činnost více frustrující, než programováni termostatu. I proto jsme se víceméně hned od začátku zaměřili na to, aby naše vytápěcí systémy byly snadno ovladatelné.

Mechanické termostaty

Nejsnazší volbou by přirozeně byl mechanický ovladač. Ano, má to své kouzlo. Mít na zdi jen kolečko, na kterém si nastavím, jakou teplotu teď zrovna chci. Je to logická volba. Většina z nás si to jistě i pamatuje z našich dřívějších bydlení. Moderní mechanické termostaty už ani nejsou tak “hloupé” jak by se mohlo na první pohled zdát. Maji elektroniku, která dokáže hlídat kromě toho, aby teplota v místnosti byla stabilní i teplotu podlahy. Podlaha by totiž dle hygienický norem neměla překročit 28°C. Elektrické podlahové vytápění pomocí topných fólií je navíc poměrně rychlé a když chcete o pár stupňů přitopit nebo naopak snížit teplotu tak je reakce docela rychlá.

Výhody: Jednoduché ovládání

Kdo ho volí: ti co neradi něco s displejem

Příklady aplikace: rekonstrukce i nové domy pro starší lidi, co si úplně nerozumí s moderní technikou.

Nutno však brát v potaz to, že dle nové direktivy EU EED (2015/1188) bude od 1.1.2018 nutné všechny instalace podlahového vytápění vybavit inteligentním elektronickým termostatem. Tzn. Že skupina mechanických termostatů skončí na technologickém hřbitově podobně jako běžné 100W žárovky.

Pro moderní bydlení v úsporných domech a při stále se zvyšující ceně energií bude asi většina z nás hledat chytřejší řešení.

Programovatelné termostaty

Tím jsou bez pochyby programovatelné digitální termostaty. Jejich nabídka na trhu je obrovská. To, co o nich u elektrického podlahového vytápění pomocí topných fólií vyžadujeme kromě samotné regulace tepoty v místnosti je i podlahové čidlo teploty. Čidlo teploty je zde ze dvou důvodů.

  • Hygienické normy požadují, aby teplota podlahy nepřesáhla oněch 28 °
  • ochrany podlahy, kde velké výkyvy teploty podlahy by mohli poškodit samotnou podlahu.

Další, co chceme od digitálních programovatelných termostatů je, aby bylo možné si naprogramovat, kdy chceme mít v každé místnosti jakou teplotu. Např. nemá smysl vytápět doma přes týden, když jsme v práci či ve škole a v noci chceme teplotu snížit o pár stupňů, aby se nám lépe spalo. Námi nabízené programovatelné termostaty BHT-1000 umožňují, jak nastavit maximální teplotu podlahy, tak si naprogramovat program teplot pro celý týden. Podporovány jsou zpravidla dva režimy.

  • Celý týden ve stejném režimu, tzv. 7denní režim
  • Rozdílný pracovní a víkendový provoz, tzv. 5+2denní režim

Samozřejmostí jsou pak funkce jako dětský zámek, záloha nastavení při výpadku napájení a další užitečné věci.

Výhody: jednou naprogramujete a už nemusíte celou sezónu sahat, ušetří nemalé prostředky na provozu v době, kdy nebýváte doma

Kdo ho volí: ti co jim více záleží na provozních nákladech

Příklady aplikace: rekonstrukce, půdní vestavby...

Centrální řízení

Další úroveň ovládání podlahového topení je spojit termostaty jednoho systému centrální jednotkou a ovládat vše přes "Appku" nebo web. Toto nabízí termostaty Neo a centrální jednotka NeoHub.

Ovládání přes Appku je pak velmi snadné a intuitivní. Na jedné obrazovce vidíte všechny místnosti. Na každou si můžete ťuknout a změnit aktuální teplotu. Můžete si nastavit teplotní profil pro celý týden. Můžete zapnout centrálně režim dovolené a zadat na jak dlouho budete pryč a systém Vám dočasně sníží teplotu. Nebo naopak když pořádáte oslavu tak takzvaně dočasně na několik hodin ignorovat program a nastavit si příjemnou teplotu na dobu, kdy budete mít návštěvu.

     

Termostaty s centrální jednotkou mají i jednu zajímavou vlastnost, která chybí tzv. „Smart“ termostatům se zabudovanou WiFi. U nich je sice hezké, že si je můžete dát do domácí sítě a ovládat. Ale počítá se s tím, že máte všude kvalitní pokrytí WiFi signálem. Námi nabízené termostaty Heatmiser Neo-E  umí fungovat jako tzv. „Mesh systém“, ve kterém se z každého termostatu v systému stává i přeposílací jednotka. Tím každý přidaný termostat zvyšuje dosah bezdrátové komunikace. Termostaty Heatmiser Neo disponují na rozdíl od běžných termostatů i schopnosti „Self Learning Preheat“. Tato funkce dokáže v každé místností rozpoznat, jak moc dlouho dopředu je potřeba začít topit, aby v naprogramované časy nejen, že začnou topit, ale již bude v místnostech požadovaná teplota.

hody: snadné ovládání z telefonu/tabletu, ovládáte všechny místnosti z jednoho displeje, včetně volby „jedu na dovolenou na týden“

Kdo ho volí: ti kdo vidí v automatizaci a snadném přístupu k ovládání budoucnost

Příklady aplikace: většina nových domů

Kam dále?

Kdybyste se najednou rozhodli změnit termostat z mechanického na ten s centrálním řízením je to samozřejmě možné. „upgrade“ z programovatelných na centrální může být tak jednoduchý jako přidání centrální jednotky

Chytřejší řízení nabízejí už jen systémy chytré elektroinstalace a inteligentních domů, ale o tom až zase někdy příště.

Title

Text above form

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *