Chytrá domácnost pro každého

Určitě jste se již také zamýšleli nad tím, co bych vlastně měl z toho, že bych svoji domácnost udělal chytrou, tzv Smart Home. Ano je nespočet firem a řešení, které o fenoménu chytré domácnosti mluví, ale je to opravdu něco, co doma chci a potřebuji? Navíc dávat si do domu ovládání garážových vrat a zabezpečení, které je samo snadno nabouratelné by udělal asi jen opravdový blázen, který se tak moc nezamýšlí nad tím, co je pro něj dobře, ale hlavně že to bude “cool“ a „in“. Ze všech směrů jen nám vnucován názor, že chytrá domácnost znamená, že si domu pořídíme všemožná “udělátka“ jako jsou žárovky ovládané z telefonu nebo jednou ze slečen, které řídí svět (rozuměj trio Siri, Alexa a Cortana). Ale o tom to opravdu není. Chytrá domácnost má být něco co Vám usnadní život, tím, že za vás převezme rutinní činnosti.

Pozastavme se nad tím, co dnes považujeme za samozřejmé. Asi málokdo myje nádobí nebo pere ručně. Pro někoho začíná být normální i to, že za něj vysaje Roomba když si jde nakoupit. Podobně jako v autech, kde si už dlouho nedokážete představit život bez elektrických oken, vyhřívaných oken, parkovacích asistentů a na dálnici bez tempomatu. Ale moderní auta jsou již daleko dále, umí si sama zapamatovat nastavení sedačky, dokáží udržovat vzdálenost od auta před Vámi na dálnici a v některých případech i sama zaparkovat či dokonce sama řídit.

A teď si položte otázku, kde trávíte více času. Kde by dávalo větší smysl mít asistenta, který za vás bude dělat rutinu? Ne že by tyto technologie neexistovali, jen je jejich nástup daleko pomalejší. Protože tomu lidé prostě nevěří. Spousta firem se snaží ukousnout kousek koláče zvaného “chytrá domácnost”, ale za cenu toho, že nabízejí jen střípky, které spolu moc nekomunikují a jako celek je to jeden velký kočko-pes. Navíc u těchto řešení je ovládání přes telefon řešeno pomocí cloudu, kde data a přístup k nim jsou vlastnictvím výrobce systému, nikoliv majitele nemovitosti. Navíc se většinou jedná o spotřební zboží s životností 2-3 roky. Ucelené, trvanlivé řešení, u kterého člověk prostě řekne „wow, proč mě to nenapadlo už dávno“ a současně to není sytém pro řízení budov, které si může dovolit jen velký investor, je málo ale jsou.

Život s autopilotem

Ve Vašem vysněném inteligentním domě by měli být prvky jako osvětlení, topení, žaluzie, zabezpečení, zavlažování, hudba a další od začátku navrženy tak, aby spolupracovaly. Říkáme tomu život s Autopilotem.

Když se například blíží doba vstávání, žaluzie či rolety pustí dovnitř denní světlo a v pokoji je ideální teplota, která je samozřejmě jiná, než pro spánek. Pokud by ale venku byla ještě tma, stínění zůstane dole a jeho roli zastoupí pomalu vzrůstající intenzita osvětlení.

Pak vstoupíte do koupelny, která opět vyžaduje jinou teplotu, a do nového dne váš přivítá ranní seznam písniček. Věšák na ručníky se začne ohřívat, jakmile se dosprchujete, a po potřebné době se sám vypne. Už zde “udělátka” naráží, a to jsme ještě ani ráno neopustili dům.

Váš dům si je vědom toho, že pokud jsou 2 ráno a vstoupíte do kuchyně nebo do dětského pokojíčku, pravděpodobně nechcete, aby světla svítila naplno. Takže se rozsvítí jen tak, aby vás dovedla, kam potřebujete. Poté se automaticky vypnou, jakmile se vrátíte do postele.

Přes den domácnost sama reguluje stínění a topení (či chlazení), jako byste to dělali vy, kdybyste měli tu možnost. Když vyrážíte na dovolenou, váš dům zhasne světla, odpojí spotřebiče, sníží výkon topení, zapne alarm, a dokonce může simulovat vaší přítomnost, aby odradil nezvané hosty.

Samozřejmostí je snadné ovládání a plná kontrola odkudkoli pomocí smart home aplikace z telefonu či počítače.

Něco takového je v podstatě standard pro dnešní bydlení, podobně jako třeba airbag v autech. Přesto se většina lidí doma stále trápí se zastaralou instalací. Ta dokonce silně převažuje i v novostavbách, i když v konečném důsledku může vyjít dráž, nemluvě o dlouhodobých nákladech a nesrovnatelně nižší přidané hodnotě pro obyvatele.

Jak to? A co můžeme udělat pro to, aby nám naše domácnosti dopřály skutečný komfort?

Jak změnit naše domovy na inteligentní

Věříme, že jsou zde klíčové faktory, které ovlivňují nástup skutečně chytré domácnosti, která je stále tak trochu ve stínu marketingově zajímavých „udělátek“, jež k naší škodě poněkud zkreslují vnímání pojmu „smart home“ v našich očích.

Osvěta

Když lidé budou vědět o tom, že existuje řešení jejich běžných starostí, budou o něj mít zájem. Není to ale tak jednoduché. Skutečně chytrá domácnost, jak jsme ji popsali výše, je dostupná sotva několik let. Za tu dobu měl málokdo možnost zažít a plně pochopit bez nadsázky revoluční změnu konceptu domácnosti. Lidé nemůžou chtít něco, o čem by je ani nenapadlo, že můžou mít.

Přístup odborníků

Zásadní je, aby odborníci nové technologie nepoužívaly starým způsobem. To by akorát vedlo ke zklamání zákazníků a devalvaci pojmu smart home podobně jako u gadgetů. Je na každém elektrikáři, aby lidem nabízel pouze to, co jim život skutečně zlepší.

Jednoduchost

V dnešní době lidé chtějí především ušetřit čas, práci a starosti. Smart home má tyto potřeby ve své DNA. Dělá a myslí za nás na věci, o které se nechceme nebo nemůžeme starat, a zjednodušuje časté úkony.

Seriózní chytrý dům znamená plánování, odbornou instalaci a ladění konfigurace pro individuální potřeby. To musí být pro spotřebitele maximálně jednoduché a příjemné, jinak se myšlení lidí a s ním svět bohužel těžko změní.

Zkrátka a dobře jenom dobrý produkt nestačí. Uvědomujeme si to a bereme na sebe plnou odpovědnost za výše zmíněné. Naše vize „Bydlení, které dělá jen radost“ za to totiž stojí.