Infrapanely jako ideální doplňkové i hlavní topení

Infračervené světlo a infrapanely?

Díky infračervené světlu vnímáme teplo, když svítí slunce uprostřed zimního dne. Infračervené vlny vysílané slunečním zářením však neomezují prostor a ohřívají všechny předměty, na které dopadají, včetně vašeho těla. Na stejném principu fungují in infrapanely.

Infračervené záření je forma elektromagnetického záření, která se nachází těsně za červeným koncem oblasti viditelného světla v elektromagnetickém spektru. Často slyšíme slovo radiace nebo vyzařování a automaticky ji spojujeme s tím, že je škodlivé, ale ve skutečnosti je ozařování jen procesem emise energie. Stejně jako záření viditelného světla, je infračervené záření 100% bezpečné a dokonce i naše vlastní tělo vysílá infračervené záření (což je to, co umožňuje pátracím a záchranným vrtulníkům najít v noci lidi).

Konvekční vytápění místností v domácnostech

Konvekční vytápění doma funguje tak, že ohřívá vzduch kolem sebe. Například teplovodní radiátor nebo elektrický přímotop provádí většinu svého vytápění ohříváním vzduchu. Vzduch v bezprostřední blízkosti se ohřívá a vzhledem k tomu, že horký vzduch stoupá, vytváří za sebou podtlak, který „vytahuje“ chladnější vzduch od země do kontaktu s radiátorem a způsobuje jeho zahřátí. Jakmile se horký vzduch opět ochladí, spadne zpátky na úroveň podlahy. Tento studený vzduch se znovu zahřívá a proces se opakuje – říká se mu konvekční vytápění.

Infračervené vlny a vytápění

Většina běžných systémů vytápění vyzařuje některé infračervené vlny. Například pokud sedíte blízko otevřeného ohně, ucítíte teplo na tváři. Pak, když si položíte ruku před tvář, infračervený přenos přímo do tváře se zastaví; místo toho budete cítit, že se vaše ruce zahřejí. Toto je infračervené záření.

Infračervené vytápění je poměrně nedávný přírůstek na domácí a průmyslové topné scéně. Infračervené záření vyzařuje z ohřívače, šíří se všemi směry prostorem, dokud se nedostane k předmětu. Objekt absorbuje záření a způsobí, že molekuly uvnitř vibrují, produkují teplo a ohřívají se.

Pokud vlny dopadnou na člověka, „cestují“ asi 2,5cm pod kůži a vyvolávají pocit hlubokého tepla. Když dopadnou vlny na jakékoliv pevné těleso způsobí, že se povrch tělesa ohřeje a těleso pak samo funguje jako ohřívač.

Pro domácí použití doporučujeme používat elektrické sálavé Infrapanely, protože jejich instalace je velmi jednoduchá a prakticky stačí 4 hmoždinky. Mohou být také umístěny vysoko na stěnách, takže se budou snadno držet dál od domácích mazlíčků a dětí.

Elektrické Infrapanely se dodávají ve více velikostech a výkonových variantách.

Úspory energie z infračervených ohřívačů

Infračervené vytápění funguje tak, že zahřívá kromě vzduchu poblíž panelu i povrch místnosti. A lidé v místností pociťují díky infračervenému záření teplo prakticky ihned po zapnutí. To znamená, že Infrapanely potřebují méně energie, pro dosažení stejného tepelného komfortu jako konvekční topení.

Při konvekčním topení se ohřívá hlavně vzduch. Při otevření okna nebo dveří tento vzduch a s ním i teplo rychle unikne. Pokoj tedy musíte znovu vytopit, abyste měli opět pocit tepla.

Infračervené záření vyhřívá zdi a předměty, které tak získávají tepelnou energii a akumulují teplo ihned od zapnutí topení. Jinými slovy, teplo je stálejší a průvany nehrají v porovnání s konvekčními ohřívači tak velkou roli.

Na rozdíl od systémů ústředního vytápění lze panely i podlahové topné fólie ovládat a řídit v jednotlivých místnostech nezávisle na sobě pomocí termostatů. Tím opět snížíte náklady jinak potřebné na transport a ztráty tepla od kotle k radiátorům.

Elektrické infračervené panely potřebují asi 30 sekund, než dosáhnou plné provozní teploty, a proto jsou mnohem efektivnější při vytápění prostoru než konvekční ohřívače.

Další výhody infračerveného vytápění

Jednou z hlavních „vedlejších“ výhod infračerveného vytápění je to, že na rozdíl od běžných přímotopů, které ohřívají pouze vzduch, infračervené ohřívače ohřívají stěny. Napomáhá se tím vysušování i uvnitř zdiva a zabraňuje se kondenzaci vody na stěnách. Proto infračervené vytápění zabraňuje tvorbě plísní.

Radiátory a elektrické přímotopy zahřívají vzduch a jak již bylo popsáno výše, vytvářejí tak proudění vzduchu od země ke stropu. Toto proudění vytváří stálou cirkulaci a víření prachových částic po celém domě. Infrapanely jsou umístěny zpravidla výškově uprostřed místnosti a nevíří tak prach usazující se u země. Pro osoby trpící astmatem mohou být proto Infrapanely ideálním řešením.

Infrapanely zajistí pocit tepla již během 30 sekund od zapnutí. Proto jsou ideální i pro rekreační chaty, kde je potřeba si rychle zatopit. A vzhledem k tomu, že v nich nejsou žádné pohyblivé části, nedochází k žádnému hluku, jsou vhodné i v ložnicích jako řešení doplňkové vytápění.

Instalaci Infrapanelu zvládne opravdu každý. Pro instalaci není potřeba žádná odborná znalost. Stačí pouze přimontovat montážní konzoli 4-mi hmoždinkami a infrapanel na ni nasadit. Poté infrapanel zapojit do běžné elektrické zásuvky. Infrapanel nevyžaduje pro svou činnost nevyžaduje ani žádnou pravidelnou údržbu.

Tyto ohřívače jsou bez emisí (tzn. V jejich provozu se nespaluje žádné palivo) a pokud se používají ve spojení s obnovitelnými zdroji energie, jako je solární energie, vyrábíte 100% čisté teplo.

Omezení

Cena – kvalitní infrapanely stojí přibližně dvakrát tolik, než tradiční přímotopy. Nicméně úsporný provoz zajistí návratnost investice do roku a půl. Pak už uvidíte jen úspory na vašich účtech za energii.

Pro správnou funkci infrapanelu by mezi vámi a topnou jednotkou neměly být žádné překážky – ne vždy je to snadný úkol.

Náklady

Panel 400 Watt, který by měl být dostatečný k zahřívání malého pokoje, bude stát lehce přes 5.000 Kč, Panel 700 Watt pro větší místnosti vás pak přijde na necelých 6.000 Kč. Pro ještě větší místnosti se doporučuje kombinace panelů tak, aby byly zdroje tepla vhodně rozmístěny a vyhřívali celou místnost rovnoměrně.

Zaujalo Vás vytápění infrapanely?

Pokud přemýšlíte o pořízení nového vytápění ve svém domě, ať již pomocí infrapanelů či topných fólií, anebo máte další dotazy, stačí vyplnit formulář níže a brzy se Vám ozveme a poradíme Vám!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *